vineri, 21 ianuarie 2011

God on Trial: The Verdict




Asa cum scriam si intr-unul din posturile mai vechi am incetat sa ma mai uit la National Geographic sau la Discovery, pentru ca atunci cand vine vorba de Dumnezeu nu au niciodata intrebarile potrivite, se scalda tot timpul in probabilitati lipsite de sens, argumente sau ratiune.
Renuntarea asta mi-a adus insa un castig, am descoperit History si un film/documentar absolut fabulos : God on trial.
Filmul spune povestea unor detinuti din Auschwitz care il judeca pe Dumnezeu pentru ruperea legamantului facut cu Poporul Ales (evreii). E o caricatura a proceselor americane pe care le tot vedem in filme, totul se petrece in lagar de concentrare, judecatorul este imbracat in zeghe, martorii si acuzatorii nu sunt criminali obisnuiti ci oameni care oricum vor muri intr-una din zilele urmatoare, indiferent daca au sau nu vreo vina.
Argumentele procurorilor sunt de cea mai buna calitate, iar avocatii raman de cele mai multe ori fara replica, neputinciosi sa explice raul altfel decat prin cuvinte ca : jertfa, purificare sau credinta.
Dar cred ca am spus deja prea mult. Va las sa va delectati cu o portie de teologie pura de la sfarsitul fimului.

Read more...

sâmbătă, 18 decembrie 2010

MOS CRACIUN SCOS AFARA DIN BISERICA ORTODOXA...1



Nu stiam ca exista asemenea manifestari "ortodoxe"... impotriva lui Mos Craciun. Sunt fara cuvinte.

Read more...

vineri, 10 decembrie 2010

starea de tranzitie

Giorgio Agamben nu un filosof la fel de cunoscut pentru romanul de rand ca Cioran sau Heiddeger, desi ar trebui invatat pe derost si recitat la serbarile scolare.
In Homo Sacer el incerca sa defineasca si sa transpuna in mod actual doua concepte cheie aparent nesemnificative, dar care ne rod in mod inconstient : starea de exceptie si homo sacer.
 Derivata din paradoxul suveranitatii, suveranul aflandu-se deopotriva inauntrul si in afara ordinii juridice, starea de exceptie este o specie a excluderii, care se mentine in raport cu norma sub forma suspendarii. Sau altfel spus oricarei legi ii corespunde si o situatie exceptionala, aflata dincolo de ea si asupra careia nu poate decide decat suveranul, care prin insasi natura sa este atat in interiorul legii cat si deasupra ei.
 Peste aceasta prima definitie Agamben o adauga pe cea a lui homo sacer, asa cum reieise din scrierile lu Festus :  omul sacru este cel pe care poporul l-a judecat pentru un delict; sacrificarea lui nu este permisa, dar acela care il va ucide nu va fi judecat pentru homicid.
Aflat astfel intr-un raport de suspendare atat cu comunitatea, cat si cu zeii, omul sacru este cel a carui viata nu mai conteaza si asupra caruia poate sa fie exercitata judecata suverana exceptionala.
Doar asa se explica, sustine Agamben, holocaustul nazist, eugenia sau eutanasierea. Fiecare din aceste probleme avand  de facto in spate problema exceptiei si a vietii care nu merita traita. Ceea ce ramane insa de dezbatut in actualitate este cine isi poate asuma rolul de suveran, adica rolul de a da exceptii si a stabili daca un om poate fi ucis fara a se considera homicid.
In primele doua exemple - holocaustul si eugenia - Hitler a fost cel care si-a asumat si totodata a fost investit cu puterea suverana, in cel de al doilea caz, cel al eutanasiei problema inca se dezbate, de cele mai multe ori exceptia fiind data de stiinta sau de umanitate, necesitatea de a se preleva organe pentru transplant.
In tara noastra suveranitatea este asumata in mod constant de fiecare in parte, ori de cate ori este necesar in raport cu o norma, fie ea sociala sau juridica.
Iar acest lucru este posibil pentru ca in decembrie 89 a fost instala o stare de exceptie,  tranzitia,  in cadrul careia intr-o prima faza Iliescu a fost cel care si-a asumat si a fost investit cu puterea suverana, el putand stabili care viata merita sa fie ucisa fara a se considera omucidere (uciderea lui Ceausescu de Craciun si mineriadele). Ulterior, intr-o a doua faza, cand credibilitatea lui a fost compromisa, dar starea de exceptie a ramas in vigoare in mentalul colectiv - ciorbea si guvernele ulterioare consolidand ideea tranzitiei, puterea suverana s-a fragmentat, fiecare cetatean al tarii considerand ca este dreptul lui de a decide asupra exceptiilor atat timp cat statul alimenteaza o starea anormala, iesita din comun.

Read more...

luni, 29 noiembrie 2010

am uitat cum e sa traiesti intr-o lume simbolica, unde orice gest are forta lui si nimic nu e intamplator. visam stiintific si controlat intr-o lume fara sens, construita de mine pentru a nu ma rani. doar ca, deodata, oamenii au inceput sa explodeze violent, lipsiti de consistenta.
visele nu dispar oricat le-am infricosa, oricat le-am da la gioale si-ar musca din asfalt. dimpotriva, plang cu un ras colorat de neputinta noastra de a le aduce la viata. ele sunt diavolul din noi, ma cherie.

Read more...

marți, 12 octombrie 2010

un fel de meteo

Exista un virus foarte periculos in mass media romaneasca, un virus care-i face pe majoritatea prezentatorilor sa vorbeasca numai in termeni probabili. E posibil ca Avantul Murgeni sa invinga si e la fel de probabil ca parintii sa iasa de maine in oras in cautare de rechizite pentru noul an scolar.
Virusul ataca atat la tv, cat si in ziare si orice fapta exacta scapa printre degete. La pro tv, la antene sau la realitatea, dar si in click, ring, cancan sau adevarul aflam ca orice se poate intampla... maine. Traim intr-o lume nesigura, pe care doar oamenii din presa o pot anticipa.
Dar viitorul conditional, cu care incet-incet ne obisnuim, nu justifica trecutul conditional, cu atat mai putin de la posturi ca National Geographic sau Discovery.
Pot accepta, chiar daca nu ma intereseaza, ca e posibil ca Becali sa fi mancat branza saptamana trecuta si ca asta e o stire pentru anumite posturi, dar imi vine greu sa inteleg de ce o afirmatie asemanatoare il are ca subiect pe Napoleon si face parte dintr-un documentar.
La fel, ba chiar mai rau se intampla in documentarele pe teme religioase, care desi au invitati specialisti, acestia sa primeasca intrebari bizare."E posibil ca Maria Magdalena sa fie din orasul Magdala ?" sau "E posibil ca evanghelistul Luca sa vrea sa o discrediteze pe Maria Magdalena spunand despre ea ca e prostituata?
Da, e posibil, raspund specialistii, iar firul naratiunii continua cu o alta supozitie, fara a avea altceva de demonstrat decat ca orice se poate pe lumea asta, chiar si in "domeniul credintei". Deci... e posibil stimati invitati ca oricine are chef  sa faca documentare despre vremea probabila din anul nasterii lui Hristos, iar altii sa tina prelegeri despre vrabiile din Tara Sfanta ? - Da, eu sunt aproape convins.
Cat despre utilitatea unui demers stiintific in chestiunea credintei ii dau cuvantul domnului Edward Schillebeckx : "Historical study of  Jesus is extremely important, it gives a concrete content of the faith. A historically reconstructed picture of Jesus can never do more than allow for or keep a place for the Christian interpretation; it cannot from its own standpoint make this obligatory. It is possible to interpret Jesus just as reasonably in Jewis, non-Christian or broadly religious terms. In any case a historian as such could not demonstrate that in Jesus some truly saving activity on God's part has occured. Of salvation qua fact there can be no objective confirmation, historicaly speaking."

Read more...

.

contact

whitewoland@gmail.com

  © Free Blogger Templates Blogger Theme by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP