Se afișează postările cu eticheta Hauerwas. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Hauerwas. Afișați toate postările

miercuri, 13 aprilie 2011

ganduri amestecate

 
  • Hauerwas are dreptate, e foarte bine pentru Biserica sa existe secularizarea, pentru ca astfel comunitatile crestine se mai primenesc, intra acolo doar cei care chiar vor, doar cei care chiar au treaba si stiu cine a scris biblia.
  •  De ce ne luam dreptul sa consideram ca un copil cu sindromul Down nu ar putea fi fericit, de ce ar trebui ca toti oamenii sa aiba acelasi fel de fericire si mai ales de ce nu ar avea cineva dreptul sa fie fericit doar o zi. Poate ca viata noastra e mizera si nefericita, mai nefericita decat a unui copil cu sindrom Down, dupa cum ne place sa judecam, dar nu avem fiecare din noi o clipa care ne alina, o clipa in care ne-am simtit impliniti cu toata fiinta si am vrut sa ne strigam bucuria in gura mare.
  • Si daca suntem de acord cu forma asta de eugenie, de ce nu am fi de acord si cu eutanasia, de ce nu am fi de acord ca toti cei care sufera de boli inspaimantatoare si fara posibilitate de vindecare sa fie ucisi, pentru ca nu mai pot fi fericit ca noi? Oare nu asta ar trebui sa faca si parintii acestor copii ?

Read more...

luni, 7 februarie 2011

Despre societatea crestina

Auzisem de ceva vreme de Stanley Hauerwas , considerat de revista Times cel mai bun teolog al ultimilor zece ani, dar nu eram convins sa-l citesc, cu atat mai mult cu cat nu sunt prea interesat de teologia politica.
Mi-am facut insa curaj si am downloadat "Resident Aliens"... si nu am fost dezamagit.
Cartea nu se compara cu nimic din ce inseamna teologie contemporana si asta doar pentru ca pleaca de la o premisa simpla si de bun simt: nu e necesar ca toata lumea sa fie crestina. Nu avem nevoie de crestini default, avem nevoie de oameni maturi, care sa poata alege intre a merge la bordel sau la biserica. In primul rand pentru ca altfel nu mai exista liberul arbitru, atat de drag crestinilor, si in al doilea rand pentru ca, prin definitie, crestinii au statutul de resident aliens, de oameni care stiu ca locul lor nu e aici (Filipeni) si au ales sa fie in alta parte.
Cand eram mai mic credeam ca o predica buna trebuie sa actualizeze crestinismul, sa-l faca sa fie actual si interesant. Hauerwas mi-a demonstat insa contrariul: " We belive that Christianity has no stake in the utilitarian defense of beliefe as beliefe. The theological assumption that Christianity is a sistem of  belief must be questioned. It is the content of the belief that concerns Scripture, not eradicating unbelief by means of a believable theological system."
Cu alte cuvinte, raportandu-ne la teologia noastra autohtona, fiecare dintre cei care vin la Biserica si mai ales la spovedanie ar trebui pusi sa spuna Crezul si intrebati ce parere au.
... ma opresc aici pentru ca momentan sunt la pagina 24 si nu m-am putut abtine sa nu scriu ceva despre, dar promit sa revin cu o recenzie completa peste ceva timp. :)

Read more...

.

contact

whitewoland@gmail.com

  © Free Blogger Templates Blogger Theme by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP