luni, 31 mai 2010

revenire

Stiu ca am lipsit destul de mult de pe blog, dar a fost intr-un scop nobil. Cu ultimele eforturi mi-am terminat disertatia, din care promit ca va dau de citit dupa ce primesc ok-ul de la prof.
Nu va ingrijorati revin curand cu forte proaspete... poate chiar azi :)

Read more...

miercuri, 14 aprilie 2010

Un gand de miezul noptii

Dupa "Dancer in the dark" al inegalabilului Lars von Trier ma tot bantuie o intrebare legata de pedeaspsa cu moartea.
Stiu ca are iz de blasfemie, dar...nu putem, macar teoretic, sa nu ne gandim ca refuzul pedepsei cu moartea inseamna de fapt refuzul unei noi Revelatii, al unui nou Hristos ? Un Hristos pe care America il asteapta, in timp ce Europa il reneaga.
Si in cazul in care e asa... lui Charles Manson i-a fost refuzat statutul de mesia satanic, prin condamnarea la inchisoare pe viata ?

noapte buna !

Read more...

miercuri, 7 aprilie 2010

optional

Am asteptat ani de zile sa ajung de Pasti la biserica de acasa. Un fel de nostalgie ma cuprinsese si ma indemna sa sper la o Inviere mica, luminoasa si cocheta.
Dar cred c-am gresit. Asa cum gresim ori de cate ori vrem sa ne intoarcem in copilarie si ne amagim ca nimic nu s-a schimbat, ca inca ma incapem in leagan sau, daca am vrea, in tricoul din clasa IX-a.
Invierea a fost regretabil de mohorata, cam ca o zi de toamna in care nu stii ce sa mai faci. Parca si lumina, pentru care s-au inghesuit toti, plutea intr-o ceata densa si plictisita.
Adevarat a inviat se auzea acru si nehotarat, printre zecile fete de gryli, decupati stangaci din tablourile lui Bosch. Si pentru prima oara nu am mai avut chef sa rad de bisericile de tara unde se canta Hristos a inviat pe ritm leganat de vals.
Un cot in burta, pentru ca si eu trebuie sa-mi fac cruce, o cuprindere suava a corpului si o impingere brutala din drumul catre altar, pentru ca si eu trebuie sa dau acatist sau o ingramadeala sanatoasa si o sacosa de anafura pentru toata familia, toate te asteapta sa te intorci...in padurea cu alune
Amortit de frig si cu ochii intredeschisi m-am dus sa dorm.
Hristos a inviat singur si putin rusinat si anul acesta, iar tanti Nelly de la etajul patru o sa-i ceara socoteala ca nu o mantuie si pe ea cum trebuie...ca pe altii.

P.S. : Pentru cei care nu stiu Invierea e facultativa, in toate sensurile

Read more...

marți, 9 martie 2010

La o prima vedere articolul din EvZ poate parea partinitor si putin ironic la adresa celor angrenati in Elta, orice ar insemna prescurtarea. De aceea am considerat necesar sa spicuiesc din informatiile pe care ei le ofera pe site-ul propriu si sa infatisez cateva din ele, ca o anexa la cele din post-ul anterior.

in loc de ante-scriptum sau legenda:
doctrina fundamentala se numeste sexosofie, iar sublinierile imi apartin

  • Fata de sexologie, care apartine domeniului medical, materialist, sexosofia este un univers dincolo de primele forme, se adreseaza omului in general, si in particular se refera la relatiile celor doua corpuri ale sale. Pentru majoritatea, realitatea ca fiecare este o jumatate apartine unui domeniu metaforic ori formal, si totusi, asa cum avem doua maini si in general toate organele sunt simetrice, devine si este normal ca si intregul corp sa fie intr-o simetrie, respectiv cu un corp aproape identic. In general toate organele, chiar simetrice, se afla in acelasi corp, dand impresia unui intreg, si totusi existenta acestui "intreg" nu este posibila fara un alt "intreg". Relatiile intre cele doua "intreguri" sau jumatati sunt de o complexitate covarsitoare. Chiar daca nu le cunoastem, ele se manifesta. Acum suntem in situatia dramatica de-a elucida aceasta relatie, fiindca de aici pleaca si aici se opresc toate aspectele vietii. As vrea sa scot in evidenta ca viata sociala cu ramificatiile ei: cultura, stiinta, politica... acestea in sensul pozitiv, dar si cu cele negative: razboaie, revolutii, patologie, pauperitate, stress... sunt rezultatul, efectul relatiei dintre cele doua jumatati, si intr-o statistica generala putem vorbi de trei miliarde de relatii. Cand un sistem este simetric, el se poate multiplica la infinit, fiindca la baza este etalonul, imuabil si etern.
  • Atata timp cat nu suntem constienti de aceasta realitate simetrica, relatiile sunt instinctive, mecanice, prin dorinta (libido), cu o dominanta determinata de matriarhat sau patriarhat. Aceste relatii apartin lumii formelor, lumii animalice, sexologiei, altfel spus orice relatie sexuala la acest nivel este practic o fecundare, care duce la perpetuarea speciei, dar cu marele dezavantaj al pierderii unei energii, ceea ce duce la reducerea imunitatii (SIDA); imbatranirea este si ea rezultatul aceluiasi lucru.
  • In cateva randuri atrag atentia: pentru a percepe aceasta realitate a sexosofiei, cele doua jumatati trebuie sa fie: sanatoase (imaculate) - acest lucru se poate obtine numai prin alimentatie naturala... si trebuie sa se autocunoasca - aici avem experienta autoeducatiei prin Jurnal (individualizare); A face abstractie de aceste doua etape, sexosofia nu va fi decat sexologie.
  • Deja multi intuiti ca deosebirea intre sexologie si sexosofie este evitarea, eliminarea factorului de finalitate in relatiile sexuale, respectiv la barbati renuntarea la ejacualt, si la femei renuntarea la orgasm. Teoretic pare simplu, practic e ceva mai dificil, dar nu imposibil - este imposibil intr-adevar daca suntem bolnavi si ignoranti. Multe evenimente sau lucruri le percepem prin consecintele lor. In cazul acestui sex, prin aceste finalitati constatam o diminuare care, prin acumularea data de repetitia experientei, ne aduce intr-un hal scandalos, si mai ales pe barbati. Nu intamplator sunt mai putini barbati decat femei - firesc, mai multe vaduve decat vaduvi...
  • Semneaza : Ion , Caim, 21 ianuarie 2004, 3:51.

P.S. : ne place sincretismul, daca e facut de cine trebuie.

Read more...

haideti s-o punem de o religie

Cateodata, ma uit in jur si ma bate gandul sa ma fac guru.

Nu cred ca as putea sa trec asta in vreun contract de munca si sa am pensie, dar cu siguranta nu mi-ar pasa prea tare.

Ideile astea imi vin ori de cate ori citesc despre cate o noua “miscare religioasa” care are cel putin 20.000 de adepti, oricand la dispozitia liderului.

Iar ceea ce mi se pare interesant e ca nici unul din aceste sisteme religioase de nisa nu poate exista in afara sexului si a alimentatiei vegetriene.

Daca o sa vedeti documentarul de pe Discovery despre Branch Davidiens si o sa cititi in EvZ despre ELTA o sa ma intelegeti.

P.S: Poate asa as putea sa nu mai lucrez niciodata de la 8 la 17 si sa-mi iau si casa in Bucuresti.

Read more...

.

contact

whitewoland@gmail.com

  © Free Blogger Templates Blogger Theme by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP