joi, 17 decembrie 2009

weber si coruptia din romania

Se pare ca acum, pe criza asta, problema coruptiei se pune din ce in ce mai apasat.
Daca inainte ni se cam rupea, atata timp cat ne ramanea si noua ceva, acum lucrurile se complica. Pentru ca, in afara de cativa alesi, nimeni nu mai are nimic.
Intr-una din zilele trecute am gasit pe un blog intrebarea care ma macinase si pe mine o vreme si jumtate. De ce, din toata Europa, tarile cele mai corupte sunt cele majoritar ortodoxe?
Am impartit intrebarea in doua : de ce ar trebui sa existe o legatura intre religia oficiala si modul de viata al oamenilor si ce are a face ortodoxia in chestiune ?

La inceput m-am gandit sa merg pe urmele lui Weber, dorind sa transnpun in negativo teoria lui despre etica protestanta.
Considerandu-l pe Dumnezeu mai mult iubitor decat drept, ortodocsii au aplicat canoanele si pedepsele mai cu mila decat catolicii sau protestantii, incurajand lipsa de respect fata de reguli.
Sau altfel spus, spre deosebire de protestantii stresati de mantuire, ortodocsii au fost mai linistiti in ce-L priveste pe cel de Sus si judecata Lui, convinsi c-o scot ei cumva la capat.
Pana aici toate bune, dar Italia apare si ea in ecuatie. Tara majoritar catolica, ea se afla pe locul patru in UE in clasamentul coruptiei dupa tarile majoritar ortodoxe si este leaganul mafiei.
Ar trebui sa presupunem ca, desi are o perspectiva mai clara si mai dura asupra crestinismului Biserica Romano-Catolica a gestionat si ea in mod liberal si arbitrar respectul fata de lege. Sau... coruptia exista indiferent de religia majoritara, in tarile musulmane, in China sau in India...
De altfel, daca ar fi sa ingrosam putin modul de a pune problema, am putea chiar sa ne straduim sa gasim o legatura si intre numarul de sinucigasi din Occident si pesimismul antropologic al teologiei protestante.
Au si diferentele confesionale rolul lor intr-o societate, dar nu in epoca globalizarii si nu pana la a influenta intr-o asa masura mecanismul de functionare al societatii.
Cred insa ca schimbarile de sistem sunt cele care deregleaza mersul mecanismului social, ridicand de fiecare data praful... si de cele mai multe ori dureaza pana ce lucrurile se vad iarasi clar.
Asa cum e si cazul revolutiei din decembrie. Au trecut aproape 20 de ani pana sa ne lamurim ca a fost doar o lovitura de stat regizata perfect.

Read more...

luni, 7 decembrie 2009

VOT si BOT

Stiu ca nu prea are legatura cu tema blogului, dar e absolut fantastic ce se intampla in Romania.
Cred ca daca poporul ar avea arme s-ar impusca in nestire, doar pentru ca are niste frustrari de cand erau ei mici...cam ca-n westernurile lui Sergio Leone. Ca tot se apropie Craciunu si trebuie sa pastram traditiile.
E imbecil si mizerabil sa ne manjim toti.
Inainte de alegeri incercam sa ne spalam imaginea, sustinand ca Romanii din afara nu sunt plecati doar la furat si ca exista oameni inteligenti cu alta treaba pe acolo. S-au cheltuit chiar sute de milioane pe tot felul de festivaluri si nu mai stiu ce chestii pro-romani. Si toti am fost de acord.
Acum, in cateva ore, au devenit toti capsunari si manelisti si ne dorim "sa-i trimitem in desert". Acum nu mai plangem dupa Basarabia, nu mai e pamantul romanesc al copiilor si stranepotilor lui Stefan.
Poate, intr-adevar, cei din diaspora nu mai au nici o legatura cu realitatea "romanesca" si nu ar mai trebui sa voteze. Ar trebui sa ne gandim la asta.
Da' chiar asa... sa ne scuipam in cap si sa-i punem la zid pe toti cei care nu cred ca noi.
Sa ne intoarcem cu sutele de ani inapoi si sa fim in stare sa facem o noua noapte a Sfantului Bartolomeu.

Read more...

D. si politica

De dimineata am fost foarte impresionat de un articol al lui T. Baconsky din Dilema Veche. Mi-a placut radiografia societatii romanesti inainte de alegeri: resentiment, dezbinare, dorinta de razbunare si de distrugere. Cam asa vedeam si eu lucrurile.

Doar ca, asemeni oricarui "mester Manole nepriceput" am gasit ceva de obiectat/daramat.

Nu cred ca vreodata in Istoria Bisericii iubirea lui Dumezeu, asa cum o vede T. Baconsky, a avut vreo legatura cu realitatea politica.

De la demonizarea ereticilor, in primele secole, cand erau considerati premergatori ai Antihristului si pana astazi cand exista in tara noastra biserici ortodoxe vopsite in portocaliu, aproape toti "purtatorii Lui de Cuvant" au blasfemiat.
In rest...toate bune.

Read more...

joi, 26 noiembrie 2009

mic burghez

Cand stai cate 8 ore pe scaun la birou, facand acelasi lucru in fiecare zi, te intrebi, inevitabil, daca nu cumva ai ajuns si tu un biet functionaras, demn de toata mila sau de tot dispretul, dupa caz.
Uneori, mi se pare ca am ajuns un personaj mic burghez dintr-o nuvela de Cehov sau Pirandelli, si ca n-o sa am nici o sansa de a deveni altceva.
De la "Judas be my guide" din liceu ajungi usor-usor spre 30 la "madam Bovary be my guide".
Oricum, ma intreb, cum va judeca la sfarsit Dumnezeu un functionar, lipsit de orice perspectiva, aproape neutru, care toata viata nu a facut decat sa munceasca, la fel in fiecare zi...

Read more...

marți, 17 noiembrie 2009

cerere si oferta

Deoarece secolul XXI inseamna secolul relativitatii nimeni nu mai poate sustine adevarul absolut si de acea toate diferentele reale dintre lucruri pot fi trecute cu vederea, considerate aproape superficiale - judecati subiective, asa incat nu pot fi luate in serios. Singurul criteriu care poate fi aplicat si care mai conteaza este insa cel al utilitatii lor. Cu cat un lucru este mai folositor el isi va gasi locul in viata noastra de zi cu zi.Intelegand, potrivit contextului actual, prin folositor profitabil si aplicand acest sens religiei, cu precadere crestinismului ne este aproape imposibil sa nu constatam ca Dumnezeu nu mai e de actualitate, nu se mai cauta, decat poate in tarile de traditie ortodoxa. Unde mai vinde de cateva ori pe an : pe la moaste, pe la Craciun si pe la Pasti, dar si atunci mai mult la saraci.Si astfel, facand o socoteala rapida, marele castigator ramane Daivolul. El vinde, si bine de tot, reusind sa tina in spate cel putin doua Biserici Sataniste si o intreaga industrie, in care includem muzica rock, cu toate subcategoriile ei, si industria filmelor horror cu vampiri, exorcisti si alte asemenea "simboluri demonice".
Iar pentru a vedea cat mai clar amploarea fenomenului, in special in cinematografie recomand : http://www.theofantastique.com/ un site unde in afara unei simple enumerari exista si analize pertinente ale filmelor si momentelor care au facut diavolul vandabil.
Enjoy !

Read more...

.

contact

whitewoland@gmail.com

  © Free Blogger Templates Blogger Theme by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP