luni, 29 iunie 2009

in cautarea trupului pierdut

"Fenomenul erotic" este o carte electrizanta de la un capat la altul. O carte a lui "Orfeu plecat in cautarea iubirii" dupa expresia lui Ica jr.
O carte in care J.L. Marion incearca sa impace filosofia cu teologia, trupul cu sufletul si iubirea cu sexualitatea. Toate, teme de meditatie predilecte ale crestinismului occidental, bazate pe maniheismul augustinian, si care au constituit piatra de incercare a oricarui sistem filosofic crestin sau teologic.
Pentru Marion in centrul fenomenului erotic sunt patru concepte cheie : iubirea, daruirea (datul), trupul si erotizarea. Toate se leaga intr-un sistem coerent si placut la vedere.
Iubirea este cea care pune in miscare fiinta umana. Pentru ca in afara ei nu exista decat zadarnicie. Ea ne impinge catre Dumnezeu care a facut deja un prim pas catre noi.
In plan mundan, iubirea se daruieste prin cuvant in juramant si prin trup in erotizare. Atat juramantul, cat si erotizarea au ca scop vesnicia, suspendarea. Aceasta se poate obtine fie prin repetitia erotizarii, fie prin venirea unui al treilea : copilul.
Punctul sensibil al cartii ramane insa raportarea acestor concepte cheie la Hristos : om adevarat si Dumnezeu adevarat. Si asta doar pentru ca Marion este un filosof crestin.
Daca iubirea si fenomenul donatului (darului) sunt explicabile, nu acelasi lucru se poate spune si despre celelalte doua : trupul si, implicit, erotizarea.
Trupul este mai mult decat corpul pentru ca simte. Corpurile doar se simt in timp ce trupurile simt. Un trup se da in timp ce un corp se poseda.
O alta diferenta este invizibilitatea. Trupul este vizibil doar in erotizare, cand se daruieste si este daruit.
Daca diferenta dintre corp si trup poate fi acceptata, ramane totusi problema vizibilitatii trupului in erotizare. Pentru ca atat timp cat un corp nu poate deveni trup decat in erotizare, si abia atunci este vizibil, atunci este de presupus ca Hristos nu a luat trup in mod real. El a fost doar corp si nu a simtit nimic, lasandu-se doar simtit. In aceeasi ordine Cuvantul nu s-a facut trup cu adevarat pentru ca nu si-a primit trupul in erotizare de la altcineva.
Iar in acest mod putem ajunge la o alta intrebare foarte actuala : " A fost cu adevarat Hristos om, daca nu a facut dragoste cu nici o femeie ?"

Read more...

miercuri, 24 iunie 2009

asteptare


Ma intreb daca il mai asteapta cineva, undeva, pe Godot? Sau daca mai asteapta cineva, ceva, de oriunde? Si... de ce?

Aseara citeam linistit din J.L Marion despre asteptarea erotica, despre cum te electrizezi in asteptarea intalnirii cu trupul celuilalt. Despre cum atingerea ta de un alt trup te scapa de conditia de corp fizic, lipsit de iubire. Si...despre cum timpul exista doar ca asteptare a cuiva care te iubeste sau te va iubi.

Astazi, am asteptat doua ore la coada... Si, n-am putut sa ma enervez, la sfarsit. (n-a fost nimic erotic la coada), desi am simtit imboldul de a-i omori in chinuri pe toti, pe blog.
La sfarsit mai m-am gandit. Nu ar fi fost decat un alt post lamentabil despre cat de naspa e Romania. Nu ar fi fost decat o alta plangere, data anonima. Nu ar fi fost nimic.
Asa ca am mers pe jos pana la prima si mi-am luat o cafea

Cu niste saptamani in urma, la telefon, cineva mi s-a plans ca nu are timp sa completeze formulare. Ca pentru el, timpul inseamna bani.
Avea vocea ragusita, multe probleme familiare si-i era ciuda pe scaunele
economice.
Eram putin incurcat.
Sfarsitul, insa, a fost de o logica elementara :
"io... daca vin sa va completez formulare, pierd o zi de munca, la prasit.
Da' daca imi promiteti ca nu stau mult..."







Read more...

luni, 22 iunie 2009

noii evrei ai Europei

De fiecare data cand deschid televizorul sau ziarul aflu cel putin o stire despre atitudinea anti- romaneasca a societatii europene. Daca Italia sau Spania ne-au obisnuit, mi se pare putin bizar ca in Irlanda, Olanda sau Elvetia sa existe atitudini asemanatoare. Tinand cont de toleranta afisata in general cu toate bizareriile .
Cred ,din ce spune mass media, ca exista intr-adevar un sentiment puternic anti-romanesc. Si nu pot sa nu ma intreb, daca in contextul crizei economice si in cursul deceniilor urmatoare, occidentalii nu vor ajunge sa-si creeze un nou tap ispasitor. Daca nu cumva romanii se vor substituii evreiilor. Pentru ca, sincer vorbind, evreii si-au capatat dupa al doilea razboi mondial un piedestal extrem de inalt. Acum orice atitudine atisemita este privita ca o ofensa a "bunului simt comun", in timp ce romanii sunt tiganii europeni lipsiti de bun simt.

Ma intreb, daca nu se va ajunge la un momentdat la un Holocaust romanesc.
Poate exagerez, dar media ma ajuta. si inca mult.
Dar exista doua variante.
Fie presa romaneasca incearca ne manipuleze, si dramatizeaza la maxim aceste subiecte. In asa fel incat sa nu mai luam in calcul varianta emigrarii. "Fie painea cat de rea, tot mai buna in tara mea", unde nu sunt umilit si privit ca tigan. Adica un fel de subspecie, un fel de sub-om.

Fie asistam la un proces complex de stigmatizare a romanilor si in curand la "demonizarea" lor. Dar o demonizare in care Biserica nu va mai juca nici un rol.





Read more...

marți, 16 iunie 2009

Pe strazile prafuite se auzea tusind o motocicleta. Cainii incepusera si ei sa latre in urma. Nimic nu se misca in afara elicelor aerului conditionat.
Cu toate astea, era zgomot. Remarcabilul white noise, de care, imi povestise o prietena de mult, intr-o vara. O vara ciudata, asa cum erau verile lui Eliade.
Acum imi tiuiau urechile de pustiu si de ganduri. Refuzasem sa mai ascult muzica. Refuzasem orice fel de sunet care ar fi putut sa ma relaxeze. Intr-un fel, imi placea sa fiu intins la maxim si sa fumez tigara de la tigara.
Stateam acasa de doua zile si mai aveam inca o saptamana de concediu. O saptamana in care sa nu ma mai dau cu metroul. O saptamana in care sa ma crizez pana la capat, fara sa tulbur pe nimeni.
Interfonul suna din nou. Era pentru a doua oara azi. Idioti care incercau sa intre in bloc. N-am deschis. Am lasat receptorul sa atarne in gol. Macar asta micu’ sa fie solidar cu mine, mi-am spus

Read more...

luni, 15 iunie 2009

nocturna

Vrei adevarul...dar oare il poti suporta ?
Ca sa parafrazez in traducere romaneasca dintr-un film celebru.
Ai putea sa faci fata adevarului...sa-l iei in piept sau ai prefera sa fii mintit ? Sa ti se spuna in continuare ca exista iepurasi de pasti si ca intotdeauna binele invinge raul...
Poate ca ar fi mai bine asa. Sa ne spunem zilnic ca nu exista nimic altceva decat ceea ce vrem noi. Sa ne construim realitatile ca pe jocurile de lego frumos colorate si sa fumam marihuana seara de seara, fericiti ca viata noastra se duce dracu' oricum. Iar noi ii intindem o mana de ajutor.
Nu e mai simplu sa crezi in lucruri frumoase, marete si roz decat sa accepti adevarul ?
La urma urmei la ce ne-ar folosi adevarul ? Oricum e supraestimat. E ca o moneda calpa.
Dar, de fapt intrebarea e simpla, lieber Freunde. Depinde doar cum vrei sa te definesti : cogito ergo sum sau amo ergo sum.
Atata tot. Fix un moft.

Read more...

.

contact

whitewoland@gmail.com

  © Free Blogger Templates Blogger Theme by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP